Yeni bir işe gireceksiniz, bu süreçte sizden birkaç evrak istenecektir. Bu evraklar arasında sağlık raporu da bulunmaktadır. Peki bu işe giriş sağlık raporunu nereden alacaksınız? İşte bu sorunun yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

Yukarıda da söylediğimiz gibi işe giriş süreçlerinde istenen belgelerden birisi de işe giriş sağlık raporudur. Bu rapor; fiziksel ve ruhsal sağlığınızın o işe ne derece uygun olduğunu ortaya koyan bir rapordur. Aynı zamanda doğabilecek risklere karşı da alınan bir önlem olarak düşünebiliriz. Sizi ve işvereni aynı oranda koruyan bir prosedür olduğunu da unutmayalım.

Gelelim işe giriş sağlık raporunun nereden alınacağına; "Çalışanların Sağlık Gözetimine Yönelik Tıbbi Tetkiklerin Usul ve Esasları" hakkında yayımlanan yönetmelik gereğince Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri olan OSGB firmalarından alınmaktadır. Bir OSGB firmasının işe giriş sağlık raporu verebilmesi için bağlı olduğu İl Sağlık Müdürlükleri'nden "Sabit Tıbbi Tetkik Mekanı" ruhsatı almış olması gereklidir. 

Peki işe giriş sağlık raporunu aile hekimliğinden alabilir miyim? Bunun cevabı "evet" ancak bunun içinde belirli bir koşul bulunuyor. Çalışacağınız iş yeri çalışan sayısı 50 kişiden az ve az tehlikeli bir iş olması durumunda işe giriş sağlık raporunuzu aile hekimliğinden gerekli tetkiklerin yapılması ardından alabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra işe giriş sağlık raporunu çalışacağının iş yerinde bulunan iş yeri hekimi de verebilir. Ancak bu her iş yerinde olabilen bir durum olmadığından OSGB firmaları ya da aile hekimliği tercih edeceğiniz kurumlar olabilir.

Peki özel hastanelerden işe giriş sağlık raporu alınır mı?

Aslında bu sorunun yanıtı oldukça kısa "hayır", yukarıda da belirttiğimiz şekilde Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri olan OSGB firmalarından alınabilir. Yanı sıra az tehlikeli sınıfta olan işyerleri için Aile Hekimliği tercih edilebilir. Ancak özel hastanelerden işe giriş sağlık raporu alınamaz.

 

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ

İş Sağlığı ve Güvenliği

İNCELE
ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Uzman Mühendislerimizle Kaliteli Hizmet

İNCELE
MOBİL SAĞLIK TARAMA ARACI

MOBİL SAĞLIK TARAMA ARACI

Uzman Doktorlarımızla Kaliteli Hizmet

İNCELE